League of Legends

Avrupa LCS’de 6. hafta maçları tamamlandı

Mevsim finallerine doğru yaklaştığımız Avrupa LCS Ligi’nde sıralamalar yavaş yavaş kesinleşirken bu hafta da birbirinden çekişmeli maçlar izledik.

Detaylara geçmeden önce haftanın sonuçlarına göz atalım:

6.hafta sonuclari

6.hafta sonuclari2

  • Analizimize Yaz mevsimindeki performansıyla bizlere güzel anlar yaşatan Giants Gaming bu hafta da iyi performansını sürdürdü ve haftayı 1-1 ile kapattı. Ligde kötü performans yaşayan takımların arasından sıyrılarak üst sıralara tırmanan ekip, gerek bireysel anlamda gerekse takım olarak olumlu işler yapıyor. İlk gün Fnatic’e karşı maça baştan sona kadar ortak olan takım özellikle orta koridor oyuncuları PepiiNeRO’nun harika oyunu ile Fnatic’e karşı ilk mağlubiyetlerini yaşatmaya çok yakındılar. Maçı her ne kadar kaybetseler de sergiledikleri performans rakiplerine mesaj verir niteliğindeydi. İkinci gün SK Gaming’e karşı maçın başında geri düşseler de yaptıkları “late game” takım kompozisyonu ile güzel bir geri dönüş yaparak maçı kazandılar. Hedefi mevsim finallerinde oynamak olan Giants Gaming ne kadar dikkat edilmesi gereken bir takım olduklarını bu hafta da gösterdiler. Bu iyi performansları ise Playoff’larda olası bir sürpriz yaşatmalarının sinyallerini veriyor.
  • Ligin alt sıralarından kurtulamayan SK Gaming sıkıntılı günler yaşamaya devam ediyor. Forgiven’ın takımdan ayrılması sonrası istediği sonuçları alamamaya devam eden ekipte sıkıntı büyük gibi gözüküyor. Bireysel anlamda çok yetenekli oyunculara sahip olsalar da bir takım olma görüntüsünden çok uzak. Bu hafta oynadıkları Roccat ve Giants Gaming maçlarında güzel işler yapsa da takım maçı kazanma yolunda önemli hamleleri bir türlü yapamadı. Giants’a karşı öne geçmelerine rağmen maçı kaybetmeleri strateji anlamında sıkıntı yaşadıklarının en büyük kanıtı. Fox ve Svenskeren’ın sergiledikleri iyi performans maçı kazanmak için yeterli olmuyor. Özellikle takımın alt koridorunun yeterli olamadığı açık bir gerçek. Tüm bunların sonucunda SK Gaming haftayı 0-2 ile bitirmeye engel olamadı.
  • Alt sıralardan kurtulmak ve playoff’lara kalmak için bu haftaki maçlarını kazanmak zorunda olan Gambit Gaming geçen haftaki kötü sonuçların ardından bu haftaya iyi konsantre olmuş şekilde gözüktü. İlk gün Copenhagen Wolves’a karşı bariz üstünlük sağlayan GMB, düşüşteki rakibinin zayıf yönlerini iyi kullanarak vadiden galip ayrılan taraf oldu. İkinci gün Roccat ile çok önemli bir maça çıkan Gambit, Betsy’nin yükselişte olan performansı ile maçı kazanan taraf oldu. Mevsim finalleri yolunda bu haftayı 2-0 ile kapatıp önemli bir sonuç alan Gambit Gaming takım oyununu iyi yapsa da istikrar konusunda sıkıntı yaşıyor gibi. İstikrar yakaladıkları halinde playofflar’da bizlere sürpriz yaşatabilecek bir başka takım olabilir.
  • Ligin zirvesinde mağlubiyetsiz bir şekilde bulunan Fnatic her geçen hafta sergilediği performansı bir ileriye daha götürerek bizleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Giants’a karşı oynadıkları maçta bizlere takım oyununun ne olduğunu ve nasıl oynandığını bir kez daha göstermiş oldular. Rekkles ise bu hafta göstermiş olduğu performans ile adeta Avrupa’nın en iyi saldırı gücü taşıyıcısı benim dedi bizlere. İkinci günde de CW takımına karşı aynı güzel oyununu gösteren FNC maçı domine ederek kazandı ve haftayı 2-0 ile kapattı. Dediğimiz gibi her hafta performansı bir ileriye daha götüren Fnatic’e kim dur diyecek hala merak konusu. Mevsim finalini kazanma konusunda en büyük aday olan FNC bu güzel oyunlarını devam ettirdiği sürece ligi kayıpsız 18-0 olarak bitirmesi işten bile değil.
  • 8.sıraya adeta demir atan Elements mağlubiyet almaya bir türlü engel olamıyor. Ligdeki takımlar arasında taktik ve takım oyunu anlamında en kötü takımlardan birisi olarak gözüken Elements’in düzeltmesi gereken çok şey var. Ligin 2.sırasındaki H2K takımına karşı oynadıkları maçı kaybetmelerinin en büyük sebeplerinden birisi de az önce belirttiğimiz takım oyunuydu. Yaşadığı sıkıntıları oyuncu değişikliği ile çözmeyi deneyen ekip destek rolüne PromisQ yerine Nyph’i getirmişti ancak bu ne kadar işe yaradı hala bir soru işareti. Mevsim finallerinde oynama şansı hala olsa da ortaya koydukları bu yetersiz ve kötü oyun Elements’in canını sıkmaya devam edecek gibi gözüküyor.
  • Ligin en iddialı takımlarından Origen geçen haftayı kayıpsız atlatmasının ardından bu hafta biraz düşüşe geçti desek pek yanlış olmaz. Unicorns of Love’a karşı oynadıkları maçta oyun başını kontrolü altına almasına rağmen oyun uzadıkça eline geçen avantajı kaybetti ve maçı kaybeden taraf oldu. Soaz’ın takımı öndeyken çok iyi işler yaptığını önceden görmüştük fakat takımı geriye düştüğünde o iyi performansı sergileyememesi mağlubiyeti almalarındaki bir başka etkendi. İkinci gün Elements’ karşı oynadıkları maçta ise rakibini adeta ezdi Origen. Niels ve Mithy’nin uyumunu bu hafta da gördük. Origen bu haftayı 1-1 ile kapatsa da çok da önemli bir kayıp aldı diyemeyiz. Takım hala ligin 2.sırasında ve mevsim şampiyonluğunun bir başka ciddi adayı konumunda.
  • İnişli çıkışlı performansıyla yoluna devam eden Unicorns of Love bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Origen takımına karşı oynadıkları maçta son günlerin favori takım kompozisyonlarından olan “poke kompozisyonu”nu destek oyuncuları Hylissang’in seçtiği Braum ile counterlamayı başardılar ve oyunu da uzatarak yapmış oldukları “late game kompozisyonu”nun meyvelerini aldılar. UOL bizlere hep heyecanlı maçlar izleten takım oldu fakat istikrarı sağlayamamaları en büyük sorunlardan birisiydi. Oynadıkları diğer maçta H2K ekibine karşı ise rakibine oranla kötü oynamaları sonucunda mağlup oldu ve haftayı 1-1 ile kapattı.
  • Ligde Origen ile birlikte ikinci sırayı paylaşan H2K geçen haftayı 0-2 ile kapatarak kötü bir sürpriz yaşatmıştı. Geçen haftadan dersini iyi alan H2K bu hafta oynadığı Elements ve UOL maçlarını baştan sona domine ederek maçları kazandı ve haftayı 2-0 ile kapattı. Ligde Fnatic’i zorlayacak takımların başında gelen H2K’de dikkat çeken noktalar orta koridor oyuncusu Ryu ve saldırı gücü taşıyıcıları Hjarnan’ın harika performanslarıydı. Özellikle de Hjarnan ve kaSing arasındaki uyum gerçekten üst seviyede. Ligin ikinci sırasından düşecekmiş gibi gözükmeyen ekip bakalım önümüzdeki haftalarda bizlere neler gösterecek.
  • Son haftalarda yükselişe geçen Roccat bu haftayı 1-1 ile kapattı orta sıradaki yerini korudu. MrRallez’in gelmesinin ardından alt koridorunun önemli işler yapması bu yükselişe geçen performansın en önemli nedenlerindendi. Bir başka önemli nokta ise üst koridor oyuncuları Steve’in gün geçtikçe LCS sahnesine alışarak oyuncunun daha iyi bir görüntü sergilemesi. Gambit Gaming ile oynadıkları önemli maçı kaybetseler de SK Gaming maçını kazanarak haftayı 1-1 ile kapattılar.
  • Sıralamada son sırada bulunan Copenhagen Wolves‘un artık ligden düşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Takım önemli değişikliklerin yaşanmasının ardından bu hafta yeni kadrosu ile oynadı. Kötü gidişe yeni transferlerle dur demeyi deneseler de işe yaramış gibi gözükmüyor. Zira CW geçen haftalardaki kötü performansına bu hafta da devam etti. Takım için söylenebilecek tek olumlu şey ormancıları Shook’un çabasıydı ama o da engel olmadı haftayı 0-2 kapatmalarına. Büyük bir sürpriz yaşanmazsa Copenhagen Wolves için işler kötü gitmeye devam edecek gibi gözüküyor.

6. hafta sonunçlarının ardından oluşan sıralama şu şekilde:

6.hafta sıralama

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

7.hafta fikstur 7.hafta fikstur2

Avrupa LCS 6. hafta maçlarını 9-10 Temmuz tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir