Haber

Avrupa LCS bahar mevsiminde normal sezon sona erdi

Bu hafta oynanan 9. hafta maçlarından sonra Avrupa LCS’de normal sezonun sonuna geldik. 9 haftalık zorlu maratonun ardından,asıl çekişmenin yaşanacağı playofflar için heyecan dorukta.

Avrupa LCS’de normal sezonun ardından oluşan puan durumu, play off, play out oynayacak takımlar ve ligden düşecek ekip kesinleşti.

eu lcs standigns before play off

9. hafta başlarken ligde hiçbir şey belli değildi ve ligin en heyecanlı haftasına tanık olduk diyebiliriz. SK aldığı galibiyetlerle liderliğini garantilerken, Fnatic’de H2K’yi yenerek 2.liğini ilan etmesini bildi. İlk iki sırayı alan takımın yarı finalden başladığını unutmayalım. 4. sırayı Gambit alırken playoff için son biletler Unicorns of Love ve Copenhagen Wolwes’a kaldı. Son Avrupa şampiyonu Elements ise playoff’lara kalamayarak hayal kırıklıklarının en büyüğünü taraftarlarına yaşattı diyebiliriz.

Haftanın son maçının ardından ise ligin son sırası çok karmaşıktı. Meet Your Makers ve Giants Gaming’in galibiyet mağlubiyet sayıları eşitti ve sonuncunun belirlenebilmesi için tiebreak maçı oynandı. Tek maç usulü oynanan maçın ardından rakibini yenen Giants ekibi ligde kalabilmek için playout maçı oynamaya hak kazandı. Son sırayı alan MYM ekibi ise yaz mevsiminde LCS’de oynama şansını kaybetti.

9. haftada oynanan maçların sonuçlarına bir göz atalım:

eu lcs week 9 day 1

eu lcs week 9 day 2

İsterseniz hızlıca 9. haftada oynan maçlara bir göz atalım:

1. günün ilk maçı Copenhagen Wolwes ile Roccat arasındaydı. Roccat için maçın önemi çok büyüktü aslında. Play off bileti şanslarının devamı için bu maçı kesinlikle almaları gerekiyordu ve alamazlarsa herhangi bir şansları kalmıyordu. Bunun bilincinde olan Roccat, ilginç bir seçim yaparak maça başladı. NukeDuck, Katarina seçimi ile hem bizleri hemde rakip oyuncuları şaşırtmayı başarmıştı.

eu lcs week 9 day 1 CW-ROC

Maç çok dengeli başladı. Ve ilk kanı 10. dakikadan sonra gördük. Her iki takımda çok büyük hata yapmamaya dikkat ediyordu lakin aynı şeyi Roccat nişancısı Woolite için diyemeceğim. Hem sezon boyunca hemde bu maçta oldukça kötü bir form gösteren Woolite’ın yaptığı hatalar belkide takımını olası play off şansından etmiş oldu. Maç sırasında Woolite’i sürekli önde yakalayan CW ekibi, 2 inhibitörü açtı ve baronları üst üste almaya başlamıştı ki şanlı Roccat savunması ile karşılaştı. Ormancı Jankos’un efsanevi oyunlarıyla maçta tutunmayı ve hatta öne geçmeyi başaran Roccat, 4. ejderhayı aldıktan sonra baronu da aldı ve merkezlerine dönmeye karar verdi. O sırada orta koridorda bir kez daha yakalanan Woolite’ı öldüren CW takımı yaklaşık 1 dakikanın üzerinde olan doğma süresinden de faydalanarak maçı bitirmesini bildi ve Play off için işlerini garanti altına aldılar. Maçta akıllarda kalan ise Gragasın maçı bitirmeye çalışan 4 kişilik CW ekibine karşılık yaptığı efsane savunmaydı ve oradan 4 kill almayı başaran takım geri dönüş için sinyal vermeye başlamıştı. Katarina ise kötü bir seçim olmadığını kanıtladı. Takım arkadaşlarından yeteri kadar hasar çıksa veya Woolite, oyunda güzel pozisyonlar alsa Katarina’yı daha iyi bir skorla görebilirdik. Maçın Roccat adına en kötü ismi ise şüphesiz nişancılarıydı.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 2. maçı ise H2K ile Fnatic arasındaydı. Maçta oluşan skor dağılımı şu şekildeydi:

eu lcs week 9 day 1 h2k fnatic

Maçın önemi her iki takım içinde büyüktü. Aynı galibiyet sayısına sahip iki takımın ikincilik maçıydı diyebiliriz. Maçta daha minyonlar çıkmadan skor gördük. Yanlış pozisyon alan Kasing’i öldüren ve ilk kanı döken Huni maç boyunca maçı domine etti. Mvp tezahüratlarının yapıldığı oyuncu, Hecarim ile gerek yaptığı baskınlar gerekse aldığı skorlar ile ardaşlarına çok yardımcı oldu. Maçta ilk ejderhayı vermesine karşılık o dakikadan sonra hata yapmayan Fnatic ekibi 23. dakikada baronu da alarak maçta rakibine büyük bir fark attı diyebiliriz. Kar topu etkisiyle maçta her istediğini yapan Fnatic ekibi maçı kazanarak 2.lik için büyük adım atmış oldu.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 3. maçında ise SK Gaming ile Meet Your Makers karşı karşıya geldi.

eu lcs week 9 day 1 sk-mym

Maça koridor değişikliği ile başlayan SK’ya karşılık ejderha bölgesinde avantajlı konumda bulunmak isteyen MYM ekibi koridor değişikliğine gitmedi. İlk kule altı denemesini başarıyla gerçekleştiren MYM, kulesinin altında Fredy122’i, ışınlanan Lulu’nun da yardımıyla öldürerek ilk kanı döktü. Buna karşılık ise Lucian ve Nami ikilisiyle rakip üst kuleyi alan SK Gaming oyuncularının döneceğini düşünen ve vakit kaybeden MYM ekibi büyük bir hataya imza attı. 3 oyuncuyla MYM ekibinin geri dönmesini engelleyen ve üç skor alan SK, dakika 8’de inhibitör kulesini alarak avantaj elde etmiş oldu. O hatadan sonra toparlanmaya çalışan rakibine karşılık daha derli toplu oynayan ve ejderhaları rakibine kaptırmayan SK Gaming, maçı kazanarak ligdeki liderliğini garanti altına almış oldu.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 4. maçı ise Giants ile Elements arasındaydı. Play off için mutlaka galibiyet parolasıyla çıkan Elements rakibini yenerek şansını son güne bırakmasını bildi. Çok heyecanlı dakikalara sahne olan ve bence günün en güzel maçına geçmeden önce oyuncuların performanslarına ve oluşan skor dağılımına bir bakalım.

eu lcs week 9 day 1 gianst elements

Her maçın olduğu gibi bu maçında önemi büyüktü. Elements play off için Giants ise ligde kalmak için çırpınıyordu. Maça çok hızlı başlayan ve rakibini adeta sahadan silen bir Elements takımı gördük. 2 inhibitörü ve baronu alan Elements takımı, PepiiNeRo’ya karşı maçın başında çare bulsada, ilerleyen dakikalarda bu genç orta koridor oyuncusu karşısında zorlanmaya başladı. Maçı PePiiNeRo ile döndüren Giants’da belkide takımın diğer üyeleri daha dikkatli olsa, herşey farklı olabilirdi. Maçın dengelemensine karşılık 2 inhibitörü açık olan Giants’da Twisted Fate’nin ayrık ittirmeye başladığını gören ve rakip merkeze giren Elements takımı ile PePiiNeRo arasında bir yarış başladı. Giants Gaming 4 kişi ile merkezini savunurken, tek başına Pepi oyunu bitirmeye calışıyordu. Lakin 5 kişi ile saldıran ve daha sonra Wickd’i merkezlerine savunmaya gönderen Elements takımı,Pepi’den önce maçı bitirerek rahat bir nefes almasını bildi ve şansını bir sonraki güne bırakmış oldu.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün son karşılaşması ise Unicorns Of Love ile Gambit Gaming arasındaydı.

eu lcs week 9 day 1 uol-gambit

Maça skor olarak geride başlasada global görevlerden geri kalmayan bir Gambit takımı vardı. Oyun sonunu bekleyen ekip, Jinx ve tanklaşan Maokai sayesinde oyunu rahat kazandı diyebiliriz. PoweOfEwil’in orta koridor için yaptığı Cho’Gath seçimi, Unicorns of Love için kötü bir tercihti. Hem hasar anlamında geri kalan hemde savaşlarda kötü pozisyon alan ekip için mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

2. günün ilk maçı ise Copenhagen Wolwes ile Giants Gaming arasındaydı. Maçın ardından oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekilde oluştu:

eu lcs week 9 day 2 CW-GİANTS

Giants Gaming’in kesinlikle kazanması gereken bir maçtı, eğer kaybederler ve MYM kazanırsa ligden düşeceklerinin farkında olan ekip maça çok konsantre başladı. İlk ejderhayı sinsi bir şekilde alan Giants Gaming ekibi maçta biraz olsun öne geçmeyi başardı. Maçta ilk kanı ise 13. dakikada gördük ve bunun bile ne kadar tansiyonu yüksek bir maç izlediğimizi gösterdiğini düşünüyorum. CW ekibi PePiiNeRo’ya karşı dersine iyi çalışmış gözüktü, yetenekli oyuncunun gittiği her koridorda onu çok rahatsız eden ve öldürmeyi çoğu kez başaran CW takımının unuttuğu birşey vardı: Ejderhalar. Üst üste bütün erjderhaları alan Giants ekibi biriken yükleri sayesinde her savaştan galip çıkmayı bildi ve oyunu kazanarak çok önemli bir galibiyete imza atmış oldu. PePiiNeRo’nun sürekli yakalanmasına rağmen global harita görevlerini iyi yapan ekip, bu sezon League of Legends metasının nasıl değiştiğini adeta bizlere izletti.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 2. karşılaşması Fnatic ile Elements arasındaydı. Elements’in play off’a kalabilmek için CW’nin kaybetmesi ve kendilerinin de Fnatic’i yenmeleri gerekiyordu. CW’nin bir önceki maçta kaybetmesinin ardından, gözlerini bu maça çeviren Elements takımında tek hedef galibiyetti. Maçta oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekilde oluştu:

eu lcs week 9 day 2 fnc- elements

Çoğu maçta olduğu gibi bu maça da koridor değişikliğiyle başlayan Elements takımına karşılık ejderha bölgesindeki avantajını iyi kullanan Fnatic henüz 4. dakikada ejderhayı alarak maça iyi başlayan ekip oldu. İlerleyen dakikalarda oyunda tutunmaya çalışan Elements takımı bir kaç skor alsa da, ejderha savaşlarını kaybederek ve rakibinin ejderhaları almasına göz yumarak maçı da bir bakıma kaybetmiş oldular. 4 ejderha yükü + 2 baron skorunu elinde bulunduran Fnatic’te orta koridor oyuncusu Febiven o kadar güçlenmiştiki, tek bir komboyla herkese tek atmaya başlamıştı diyebiliriz. Bu kadar önemli bir maçta vasat bir performans sergileyen Elements, böylelikle play off potasının dışında kaldı ve 7. sırayı almış oldu. Fnatic içinse süphesiz maçın yıldızı Febiven ve Steelback’di.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 3. maçında Gambit ile SK Gaming karşı karşıya geldi. Maçta oluşan skor dağılımı ve oyuncuların perfomansı şu şekildeydi:

eu lcs week 9 day 2 GMB- SK

Yine fazla skorun olmadığı fakat dragon ve harita görevlerinin tek bir tarafın elinde olduğu bir maç izledik. Gambit takımı her ne kadar savaşlarda güzel pozisyon alıp savaşsalar da, üst üste 5 ejderha alan ve bunların hiçbirinde rakibine şans tanımayan SK maçı kazanmasını bildi. 5 . ejderha ve biriken yüklerin ardından maç kaybetmek sanırım oyunu oynamaktan daha zor birşey olsa gerek. Dün NukeDuck ve Roccat’ın yapamadığını bu maçta yapan Fox ve SK ekibi, Katarina’ya hasar konusunda destek vererek savaşlarda öne geçmesini bildi.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Günün 4. maçı ise gene kazanmak zorunda olan bir ekibin mücalesine sahne oldu. Meet Your Makers ve Roccat’ın karşı karşıya geldiği maçta oyuncuların performanslarına bakalım:

eu lcs week 9 day 2 MYM -ROC

MYM takımının mutlak kazanmak zorunda olduğu bir maç demiştik. Eğer kazanamazlarsa ligden düşecek ekip olacaklardı, kazanırlarsa Giants ile tie break maçı oynamaya hak kazanacaklardı. Bunun bilincinde olan ekip, maçta tüm yeteneklerini ortaya koydular. Şahsen lig süresince nasıl bu şekilde performans gösteremediler çok şaşırdım. İlk ejderhayı rakibine veren MYM, daha sonraki ejderha savaşında hem 2 skor alarak hemde ejderhayı alarak maçta kırılma noktası oluşturdu diyebiliriz. Öne geçen ve harita görevlerini çok iyi yapan ekip sırasıyla 3 inhibitörü de açarak ve rakiplerine bu süreçte sadece 2 skor vererek maçı kazanmasını bildi.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Normal programın son maçında ise formalite maçına çıkan H2K ve UOL karşı karşıya geldi.

eu lcs week 9 day 2 h2k-uol

Maç için söylenebilecek tek şey, üst koridor oyuncularının savaşlara attığı teleport ve takımlarına olan yardımlarındaki devasa farktı. Bu anlamda daha iyi bir maç çıkaran Odoamne, Sion ile hem takımının önünde çok iyi durdu hemde ultileriyle güzel savaşlar başlattı. Nunu ve Yorrick’in etkisiz kaldığı maçta üstüne birde Vardags’ın devreye bir türlü girememesi UOL için mağlubiyetin başlıca sebeblerindendi.

Maçın kısa özetini şuradan izleyebilirsiniz.

Gün son karşılaşması ise tie break maçıydı. Giants ve MYM ekipleri arasında, kaybeden takmın ligden düşeceği ve heyecanın üst seviyede olduğu bir maç oynandı.

Tek maç üzerinden oynanacak günün en önemli maçına her iki ekipte hızlı başladı. Sinsi bir ejderha denemesinden başarıyla ayrılan Giants ekibine karşılık MYM, orta koridor oyuncusu Kori’nin üst koridorda aldığı 2 skorla karşılık verdi. Erken seviyelerde güçlenen Cassiopeia ise Giants adına başlı başına bir sorun teşkil etmeye başladı o dakikadan sonra. Daha iyi savaşlar çıkaran ve oyunda iyice üstünlüğü ele alan MYM ekibi oyunu fırlatacak hamleyi ise baron alma denemesiyle yaptı. Baron almaya çalışan rakibi karşısında güzel bir savaş çıkaran ve 3 skor + baronu da alan Giants ekibi oyuna ortak olmayı başardı. Baronu aldıktan bir kaç dakika sonra ise adeta bir League of Legends dersi verdi bizlere Giants ekibi. Vi ve Hecarim doğruca Gravesin üstüne giderek onu saf dışı bıraktılar ve arka tarafa sarkarak MYM ekibini birbirinden ayırdılar. Önde kalan dağılmış rakibi ise sırasıyla avlayan Giants ekibi taşıyıcıları harika bir savaş örneği verekek oyunu bitirmesini bildi ve ligde kalmak için alt ligden gelecek ekiple promosyon turnuvasını oynamaya hak kazandılar. MYM ekibi ise lig başından beri karşılaştığı sorunlara bir çözüm bulamadığını bizlere gösterdi ve ligden düşen takım oldu.

Maçın kısa özetini ve son savaşı şuradan izleyebilirsiniz:

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir