League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 7.18 yaması

Riot Games

2017 Dünya Şampiyonası’na çok az bir süre kala, turnuvada geçerli olacak olan LoL 7.18 yaması duyuruldu. Buna göre birçok şampiyon dengeleme alırken hali hazırda tekli dereceli karşılaşmalarında terör estiren Twitch ve Maokai gibi şampiyonlara ise dokunulmadı.

Riot Games’in yine Worlds öncesi orman metasını kontrol etmeye çalıştığına bir kez daha şahit oluyoruz. Lee Sin ve Nidalee’ye getirilen güçlendirmeler oldukça tanıdık gelirken, orta koridor metasının en etkili şampiyonu olan Lucian ise ağır bir nerf daha aldı. Şampiyonun oynanabilirliği neredeyse biterken nişancı rolü için tamamıyla ölü bir durumda. Dönüşümlü Oyun Modu’nda ise Yıldız Muhafızları: Yeni Ufuklar 26 Eylül 2017, saat 09.59’a kadar oynanabilecek. Dilerseniz değişikliklere göz atalım:

Şampiyonlar

Azir’in 7.19 yamasında ciddi bir rework alacağını daha önceden belirtmiştik. Worlds’te oynanabilirliğini arttırmak adına şampiyonu güçlendiren Riot, Azir‘in ultisinin ileri seviyedeki hasarını arttırdı. Artık orman havuzundan uzaklaşan Elise ise bu yamada nerf aldı. Şampiyon artık W yeteneği ile daha az hasar vuracak fakat yeteneğin YG oranı arttı. Örümcek İnişi’nin bekleme süresi de arttırıldı.

Hem profesyonel sahneyi hem tekli dereceliyi kasıp kavurduktan sonra nerflenen Fiora, bu yamada eski gücüne kavuşuyor. Şampiyonun ultisindeki hareket hızı bonusu bu yama ile geri geldi. Yamadaki en ciddi değişiklik ise Gragas‘a getirildi. E yeteneğinin etki alanı düşürülen şampiyon artık Sıçra-Vücut Darbesi kombosunu eskisi kadar rahat yapamayacak. Zırh değeri de azalan şampiyonun metadan yavaş yavaş düştüğünü görebiliriz.

Sadece üst koridorda değil ormanda da rahatlıkla oynanabilen Jarvan IV de bir nerf aldı. Şampiyonun W yeteneği artık daha az kalkan verecek ve rakip şampiyon başına sağladığı değer daha az olacak. Bu, Jarvan’ın ya tamamen tank ya da tamamen hasar odaklı oynanmasına yol açabilir.

Yamadaki en anlamsız nerflerden birisi de Kalista‘ya getirildi. Şampiyonun ultisinin bekleme süresi her seviyede 30 saniye arttırıldı. Orta koridor Lucian‘ı dizginlemek isteyen Riot, Amansız Takip’in (E) bekleme süresini erken seviyelerde arttırarak Lucian’ı nişancı rolünde oynanamaz hale getirdi. Koruma Güdüsü (W) yeteneğine erken seviyeler için bir buff alan Lee Sin ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu ufak ittirme ile metaya tekrar girebilir. Nidalee’nin de E yeteneğinin iyileştirme oranı arttırıldı.

Yamadaki en keyifli iyileştirmelerden birisi ise Nautilus‘a getirdi. Şampiyonun Q yeteneğinin mana bedeli her seviye için 60’a düşürülürken eğer yetenek tutarsa bu bedelin yarısı da geri ödenecek. R+W kombosuna hiçbir çare olmayan Rakan‘ın ultisi de bu yamada buff alan yeteneklerden. Seri Cazibe’nin bekleme süresi azaltılırken W’nun hücum hızı oyunun ileriki safhalarında azaltıldı.

Eşyalar

Eski Para’nın popüler olmasının ardından hemen hemen hiç tercih edilmeyen Büyü Hırsızının Marifeti, bu yamada bir iyileştirme aldı. Vergi pasifinin bekleme süresi arttırılsa da Buzdiş‘e %10 bekleme süresi azaltma özelliği getirildi. Bu, eşyanın tercih edilme oranını ciddi anlamda arttıracaktır.

Öte yandan yamanın en önemli dengelemesi Gargoyle’un Taşzırhı‘na getirildi. Cho’Gath gibi şampiyonlar tarafından fazlasıyla işlevsel bir halde kullanılan eşya, artık ilave can oranını farklı hesaplayacak. Aktifinin getirdiği can miktarının bir kısmı taban can değeri üzerinden, bir kısmı da ilave can değeri üzerinden hesaplanacak. Yani Cho’Gath artık Demir Solari’nin Broşu ya da Görkemli Zafer satın aldıktan sonra ultisi ile çılgınlar gibi hasar çıkartamayacak. Eşyaya yapılan bu ufak dengelemenin Cho’Gath’ı derinden etkilediğini söylemek gerekiyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir