League of Legends

5Mid özetliyor: LoL 5.18 yaması

Dünya Şampiyonası’nın da oynanacağı League of Legends 5.18 yaması bugün açıklandı. Yama notları genel olarak “Juggernaut” şampiyonlarına yapılan nerfler ile öne çıkarken, Jarvan ve Morgana’ya gelen iyileştirmeler, bu şampiyonların turnuvada oynanma yüzdesini arttırdı diyebiliriz.

Şimdi önemli detaylara geçelim:

 • E yeteneği yavaşlamış birimlere iki katı hasar veren Anivia, eğer baron ya da ejder üzerinde bir yavaşlatma yeteneği kullanılmışsa bu birimlere de iki katı hasar verebilecek.
 • Juggernaut şampiyonlarının belki de en güçlüsü olan Darius, bu yamada nerf yedi. Q yeteneğinin mana bedeli artarken birim başına yaptığı iyileştirme azaldı. Bunun dışında yeteneğin azami iyileştirmesi de arttı. Şampiyonada görme ihtimalimizin yüksek olduğu şampiyonlardan olan Darius’un bu nerften yara almadan kurtulması ise muhtemel.
 • Yapılan iyileştirmeler sonucunda tekrar ormancı kervanına katılan Elise, bu yamada ufak bir nerf yedi. Yavru Örümcekleri’nin verdiği hasar azaltılırken, şampiyonun sunduğu kitle kontrol yeteneği değişmedi.
 • Juggernaut şampiyonlarının bir diğer popüler olanı Fiora da bu yamada nerf yedi. Profesyonel sahnede oynanılan ve oyun başı yeterince beslendikten sonra oyun ortası rakiplerinin kabusu olan şampiyonun taban zırh ve taban can değerleri azaltılırken, seviye başına kazandığı can miktarı da azaltıldı. Şampiyonun oynanabilirliği hala bulunurken, takımlar tarafından “cheese pick” olarak seçilme ihtimali hala bulunmakta.
 • Yenilenen yetenek seti ile oyundaki en etkili şampiyonlardan birisi olan Gankplank de bu yamadan nasibini aldı. Barut Fıçısı’nın verdiği hasar ve zırh delme değerleri düşürülürken şampiyonun diğer yeteneklerine dokunulmadı. Hala çok güçlü ve oyun ortası-sonunda hala çok etkili olan şampiyonun Dünya Şampiyonası’nda oynanma ihtimali yüksek.
 • Yama notlarında “Taban zırhı inanılmaz az arttı”  dense de, Jarvan için oyun başı zırh çok anlam ifade etmekte. Taban zırhı 27’den 29’a yükseltilen şampiyon, bu iyileştirmeden sonra Dünya Şampiyonası’nda kesinlikle göreceğimiz şampiyonlardan birisi oldu.
 • Juggermaw-Juggertristana kompozisyonlarının göz bebeği olan ve hem orta koridorda hem de üst koridorda oynanabilen Lulu, bu yamada nerf yedi. Seviye başına can değeri büyüme oranı azaltılırken, şampiyonun pasifi, destek oyuncularının sık kullandığı Büyü Hırsızı’nın pasifini tetikleyebilecek. Bu hamle ile Lulu’nun alt koridorda oynanabilirliğini arttıran Riot Games, başarıya ulaşacak gibi gözüküyor.
 • Yeni yetenek seti ile “ADC” pozisyonunda oynanabilen Mordekaiser ise bu yamada önemli bir nerf aldı. Oyunun başlarındaki taban zırh ve taban can değerleri düşürülürken, W yeteneğinin artık can bedeli bulunmakta. W yeteneği ise şampiyonun kendi üzerinde kullanılabilirken, dost şampiyonla birbirlerinin içine geçtiklerinde hasar artmıyor. Rakip şampiyonlara karşı yapılan iyileştirme artarken, minyonlara yapılan ise düştü. Tüm bu değişikliklere rağmen yetenek setinin ilginçliği ve sunduğu fırsatlar dolayısıyla Mordekaiser’i Dünya Şampiyonası’nda görme ihtimalimiz yüksek.
 • Bu yamadaki diğer önemli iyileştirme ise Morgana’ya geldi. Q yeteneğinin mana bedeli düşürüldü. Destek oyuncularının bir kere daha favori şampiyonu olma yolunda hızla ilerleyen Morgana’nın Dünya Şampiyonası’nda boy gösterme ihtimali çok yüksek.
 • Bir diğer “ufak” iyileştirme ise Twitch’e geldi. Geçtiğimiz yılki Dünya Şampiyonası’nda öncelikli nişancılardan olan Twitch’in hasar alırken görünmez olma süresi düşürüldü. Hala tam olarak eski gücünde olmayan şampiyon, biraz da olsa oynanılabilir hala geldi diyebiliriz.
 • Önemli bir ormancı eşyası olan Zıpkın da bu yamada nerf yedi. Verdiği büyü hasarı düşürülen eşyaya getirilen bu değişiklik profesyonel sahneyi etkileyecek gibi gözükmese de, soloq oyuncularının canını sıkacak nitelikte.
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir