Haber

Twitch 2021’e kadar 40 milyon Amerikalı izleyiciyi geçecek

Espor ve oyun dünyasının bir numaralı yayın platformu olan Twitch, analistlere göre 2021’e kadar yalnızca Amerika’da 40 milyon izlenmeyi geçecek.

İnternet yayıncılığı dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da çok popüler durumda. 6 Haziran 2011’de yayınlanan Twitch şu anda dünya üzerindeki en büyük canlı yayın platformu. eMarketing şirketi analisti Peter Vahle yaptığı açıklamada; “Bu alanda öncü olarak Twitch, izleyicilerin favori yayıncılarıyla doğrudan etkileşim kurmalarına izin vererek sadık ve etkileşimli bir kitle oluşturdu. EMarketer’in verilerine göre Twitch’in izleyici tabanı 2023 yılına kadar sürekli olarak büyüyecek. Üç yıl içinde, tahmini görüntüleme sayısı yalnızca ABD’de yaklaşık 47 milyon kişiye ulaşacak. Bu şaşırtıcı bir sayı olmasına rağmen, Twitch’in büyümesinin yavaşlamaya başladığını gösteren veriler de var.

Twitch, 2018’den 2019’a kadar yüzde 23,5 oranında bir izleyici artışına sahipti, ancak bu yıl sadece yüzde 14,3’lük bir artış gördü. Bu eğilimler devam ederse, Microsoft, YouTube ve Facebook’tan gelen rekabetin artması nedeniyle Twitch’in büyümesi azalmaya devam edecektir. Geçen yıl, Twitch’in en popüler yayıncılarının birçoğu, Mixer ve YouTube Gaming gibi yeni web siteleriyle anlaşma imzalamak için platformdan ayrıldı. Tyler “Ninja” Blevins, Michael “Shroud” Grzesiek ve Jack “CouRage” Dunlop gibi büyük isimler de ayrı ayrı yollarını izlerken, izleyicilerinin büyük bir kısmını da beraberinde götürdü.

Bir Newzoo araştırmasına göre, platform izlenen saatlerde yüzde 9.8’lik bir düşüş gördü ve bu rakam 82.7 milyon saate düştü. Bu aynı zamanda 2018’in üçüncü çeyreğinden bu yana platformda izlenen en az saatti. Twitch, Benjamin “DrLupo” Lupo, Saquib “Lirik” Zahid ve Timothy “TimTheTatman” Betar gibi  tam zamanlı yayıncılarla anlaşma imzalayarak bu sorunla mücadeleye başladı. Ancak platformun daha fazla yetenek ve izleyici çekmek için hizmeti genişletmenin bir yolunu bulması gerekiyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir