Haber

Kuzey Amerika LCS’de 8. hafta maçları tamamlandı

Sunucudaki oyun kalitesinin git gide düştüğünden şikayetçi olan League of Legends severler, bu hafta Kuzey Amerika LCS’de harika maçlar izledi. Ligin bitimine 1 hafta kala, oynanan maçların önemi daha da artarken, çıkıştaki takımlar çıkışını sürdürdü, üst sıralardaki takımlar yerini korudu ve ligde inanılmaz geride olan Cloud 9 oyununu toparladı. Özellikle de Cloud 9-CLG maçı, haftanın seyir zevki en yüksek maçı olarak öne çıkarken, TDK’nin bu haftaki yenilgilerinden sonra ligden düşmesi kesinleşti. Detaylara geçmeden önce, toplu sonuçlara bir göz atalım:

w8d1

w8d2

Haftanın öne çıkan detayları ile devam edelim:

  • Haftayı 1-1 skoru ile kapatan Cloud 9, eski günlerine dönüş sinyali verdi diyebiliriz. Hai’nin biraz paslandığını gözlemlesek de, shotcallerlığından bir şey kaybetmediği oynanılan her iki maçta da gözler önüne serildi. Enemy maçındaki en önemli detay ise suikastçi orta koridorları harika oynaması ile bilinen Incarnati0n’ın Ahri seçimi ve bu şampiyondaki başarısıydı. Takım genel olarak geçtiğimiz haftalardan daha fazla “takım” görüntüsü verdi. CLG maçı ise tam bir taktiksel savaş olarak nitelendirilebilirdi. Maçı kazanmaya çok yaklaşan C9, tek bir takım savaşını kaybettikten sonra maçı da kaybetme durumunda kaldı.
  • Haftayı 0-2 ile kapatan Enemy eSports, bu  hafta ne yazık ki kötü şampiyon seçimlerinin kurbanı oldu. C9 maçında Faker’ın soloq’de sürekli oynadığı Master Yi’yi orta koridora seçen takım, bu seçiminin bedelini öderken, Team Liquid maçında ise sadece 1 skor olarak inanılmaz kötü bir performans gösterdiler. Takımı hala playofflara katılma şansını bulunurken kalan maçlarını mükemmele yakın oynamaları lazım zira şu an sergiledikleri takım oyunu gelecek vaad etmemekte.
  • Ligin çıkıştaki takımı Team Impulse, haftayı 2-0 ile kapatarak çıkışına devam etti. Üst üste oynadıkları 7 maçı da kazanmayı başaran takım, playofflardaki en zorlu rakiplerden birisi olacak. Zira takım içi iletişim üst seviyede. Destek oyuncuları Adrian’ın takımdan ayrılması takım için bir handikap bile yaratmazken, Adrian’ın tekrar takıma dönmesi için TIP yönetimi oyuncuyu ikna etmekle uğraşıyor. Bunun dışında, Rush ve Impact, mükemmele yakın oynarken, XWX da bütün yıl boyunca gösterdiği kötü performansın acısını çıkartmak istercesine kusursuz oynamakta. Şu an 2.lik pozisyonunu CLG ve TL ile paylaşan takımın gelecek haftadaki performansı, takımın playofflara nereden başlayacağını belirleyecek.
  • Geçtiğimiz hafta oynadığı iki maçı da  kaybeden ve performansı ciddi bir şekilde düşüşe geçen Team SoloMid, bu haftayı 1-1 ile kapatmayı başardı. Dignitas’a karşı çok fazla zorlanmadan bir galibiyet almayı başarsalar da, Team Impulse karşısındaki performansları kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Özellikle de yasaklama ekranını oynayamayışları ve Turtle’ın Corki ile çılgınca Sıçra’sını kullanıp karşı takımın arasına zıplaması, takımdaki karar verme mekanizmasının çok iyi bir şekilde işlemediğinin göstergesi. Dyrus’un pasif oyunu ve Santorin-Lustboy ikilisinin arasındaki sinerjinin azalması da, TSM açısından büyük bir dezavantaj. Haftaya oynayacakları Cloud 9 maçı, onlar için belirleyici olacak.
  • 4 maç ard arda kaybettikten sonra toparlanmayı başaran Counter Logic Gaming, bu haftayı 2-0 skoru ile kapattı. İlk maçta Team Liquid’i geçen takım, ikinci maçta harika bir performans göstermesine rağmen Cloud 9’ı geçmeyi başardı. Bu başarıdaki en büyük pay sahibi orta koridor oyuncusu Pobelter iken, ZiionSpartan’ın kötü gidişattan sonra sorumluluk alıp takımı taşımaya yönelik oyunlar yapması da, CLG’nin başarısının altında yatan etkenlerden birisiydi.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Team Liquid, istikrarlı performansına devam etmesine rağmen CLG’ye yenilmeyi engelleyemedi. CLG maçında yasaklama ekranını çok kötü oynayan takım, Enemy eSports’u tabiri caizse haritadan sildi. TL, takım savaşlarında çok iyi performans göstermelerine rağmen bazı oyuncular bireysel olarak geri düştüklerinde bu açığı iyi görüp cezalandırabilen takımlara karşı çok çaresiz durumdalar. Yine de oyuncuların bireysel yeteneklerinin yüksek seviyede olmaları, takımı Kuzey Amerika’daki en iyi takımlardan birisi kılıyor.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Gravity ise zirveye tutunabilmeyi başardı. Muhtemelen sezon başından beri en kötü performans gösterdikleri hafta olan 8. haftayı lider kapatmalarını diğer haftalardaki iyi performanslarına borçlu olan takım, her iki maçta da geriye düştü. Harita üzerindeki objektif kontrollerini 2 maçta da yitirmelerine rağmen Move’un harika çalmaları ile maça tutunan takım, Team 8 maçını bu şekilde kazandı. Move genel olarak kötü performans göstermesine rağmen, özellikle de T8 maçında 2 defa baron çalması ile adeta Gravity’yi ipten aldı.
  • Ligin başlangıcında çok iyi performans göstermelerine rağmen lig ilerledikçe bu momentumlarını kaybeden Dignitas, haftayı 1-1 ile kapattı. Gravity maçında oldukça dağınık bir görüntü sergilemesine rağmen Gravity’nin hatalarını oldukça iyi değerlendirdiler. Ne var ki aynı dağınık görüntüyü TSM maçında da devam ettirdiler ve bu sefer, TSM, Dignitas’ın hatalarını iyi değerlendirdi ve maçı ellerinden almayı bildi. Oyun başı geriye düştükten sonra ne yapılması gerektiğini hala kestiremeyen takım, playoffa kalmayı garantilemiş durumda.
  • Ligin alt sıralarından bir türlü kurtulamayan Team 8, bu haftayı 1-1 skoru ile kapatarak ligden düşme maçı oynamamak için avantajlı duruma geçti. TDK’yi rahat bir şekilde geçmelerine rağmen Gravity maçında özellikle zorlanan takım, kaptırdıkları 2 baron nedeniyle maçı kaybetti diyebiliriz. Takım son haftalarda iyi performans göstermesine rağmen bir türlü rakiplerinin hatalarını değerlendiremiyor ve bu başarısızlıkları da maçı kaybetmelerine neden oluyor. Özellikle de Gravity maçını, kazandıkları halde elleriyle teslim ettiler desek yanılmış olmayız.
  • Bu hafta kaybetmelerinin ardından matematiksel olarak ligden düşen Team Dragon Knights, haftayı 0-2 ile kapattı. Ninja ve Emperor’un gelişi ile birlikte performanslarında bir artış gözlemlense de, bu iki oyuncunun takıma katılması, takımın performansını büyük bir şekilde etkilemedi. Gelecek yıl Yükselme Ligi’nde rekabet edecek olan takımı, kadrosunu koruyabilirse tekrar LCS’de görme ihtimalimiz yüksek.

Haftanın ardından ligdeki sıralamaya bir göz atalım:

standings

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

schedule 1

schedule 2

Kuzey Amerika LCS 9. hafta maçlarını 25-26 Temmuz tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir