Dota 2

The International 2017’de grup aşaması tamamlandı

Bu sene yedincisi düzenlenen Dota 2 The International turnuvasında grup aşaması sabah saatlerinde oynanan karşılaşmaların ardından sona erdi.

The International, inanılmaz ölçüdeki ödül havuzlarıyla espor dünyasında adından sıklıkla söz ettiren, dağıttığı para ödülleri ile altyapılar baz alındığında diğer oyunlara ve turnuvalara kok söktüren, dünyanın en büyük espor turnuvalarından biri. Bu sene yedincisi düzenlenen International’ın ödül havuzu hala artmaya devam etmekle birlikte güncel olarak tam tamına 23,747,621 Amerikan doları ve bu ödül havuzunun turnuva bitmeden 25 milyon dolar barajını geçmesi bekleniyor. Şu anki ödül havuzu eğer turnuva sonuna kadar artmaz ise, bu şartlar altında 1. olan takım 10 milyon doları evine götürecek. İkinci olan takım üç, üçüncü takım ise turnuvaya iki milyon dolar ile veda edecek.

Turnuvada dağıtılacak ödüllerin listesi şu şekilde:

Grup aşaması sona erdi

Gruplara davet edilen 18 takımın dört günlük çetin mücadeleleri sonucu, turnuvaya veda eden iki takım ve turnuvaya üst kulvarda (upper bracket) ve alt kulvarda (lower bracket) devam edecek takımlar belli oldu. Turnuva kuralları gereğince, turnuvaya davet edilen ve elemeler sonucu katılmaya hak kazanan 18 takım, A ve B olmak üzere dokuzar takımdan iki gruba ayrıldı. Alınan toplam galibiyetlere göre belirlenen sıralamada, ilk dörde giren takımlar turnuvaya üst kulvarda (upper bracket) devam etme şansına sahip oldu. Sıralamada 5, 6, 7 ve 8. olan takımlar da turnuvaya alt kulvardan devam etmeye hak kazandı. Sonuncu olan takımlar ise turnuvaya erken veda etmiş oldu.

A Grubu’nun birincisi Team Liquid oldu

Dördüncü günün sonunda alınan sonuçlara göre A grubu birincisi koçluğunu Lee “Heen” Seung Gon , kaptanlığını Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi’nin yaptığı Team Liquid oldu. Team Liquid, özellikle 2017’deki performansı ile turnuvanın en büyük favorilerinden biri olacağını bütün Dota severlere göstermişti. Team Liquid’in bu başarısının yanında, son ana kadar kıran kırana birincilik savaşının içinde olan LGD Gaming ve Evil Geniuses da turnuvada sonuna kadar kimseye tur vermeyeceklerini çok iddialı bir şekilde bütün takımlara göstererek adete gözdağı verdiler.

A Grubu’ndaki sıralama şöyle:

Bu sıralamaya göre turnuvaya üst kulvarda devam etmeye hak kazanan takımlar; Team Liquid, LGD-GAMING , Evil Geniuses ve TNC Pro Team oldu. Alınan sonuçlara göre turnuvaya alt kulvarda devam edecek olan takımlar ise Team Secret, iG.Vitality, Team Empire ve Infamous oldu. Güneydoğu Asya elemelerini 2. Sırada bitirerek turnuvaya katılmaya hak kazanan Fnatic ise, A Grubu’ndan turnuvaya erken veda eden isim oldu.

B Grubu’nu kasıp kavuran ekip: LGD.Forever Young

B Grubu’nda adeta LGD.Forever Young fırtınası esti. Henüz 2016’nın Eylül ayında kurulan, koçluğunu Dota dünyasının son derece tecrübeli ve başarılı oyuncularından Wang “Banana” Jiao’nin yaptığı bu takım, B Grubu’ndaki köklü ve güçlü rakiplerini haritadan sildi ve birden turnuvanın en büyük favorilerinden biri haline geldi. Özellikle kahraman seçimindeki inanılmaz başarıları ile adete maçlara 1-0 önde başlayan ekip, turnuvaya erken veda etme niyetlerinin olmadığını herkese kanıtladı.

Grupta alınan sonuçlara göre son sıralama şu şekilde:

Bu sıralamaya göre üst kulvara turnuvaya devam etmeye hak kazanan takımlar; LGD.Forever Young, Newbee, Invictus Gaming ve Virtus.pro oldu. Turnuvaya alt kulvarda devam edecek takımlar ise OG Dota2, Cloud9, Digital Chaos ve Execration oldu. Turnuvaya B grubundan veda eden ekip de Avrupa elemelerinde 2. Olarak Ti7’ye katılmaya hak kazanan HellRaisers oldu.

Rakamlarla Ti7

Turnuvanın en yüksek KDA oranına sahip olan 5 oyuncusu;

  • Monet- LFY- 8.31
  • AMZES666- Virtus.pro- 8.06
  • Burning – iG- 6.81
  • Arteezy- EG- 6.80
  • AME- LGD- 6.72

Turnuvada secim ekranında toplamda en fazla görünen kahramanlar;

  • Nyx Assasin: 39 seçilme ve 79 yasaklanma.
  • Night Stalker: 36 seçilme ve 81 yasaklanma.
  • Batrider: 49 seçilme ve 66 yasaklanma.

Grup aşamasının en uzun suren maçı;

  • 128 dakika ile iG.Vitality – Team Empire maçı.

Yok sayılan kahramanlar (Hiç yasaklanmayan veya seçilmeyen kahramanlar);

  • Bane, Spectre, Techies, Tiny, Wraith King.

Turnuva, 7 Ağustos Pazartesi günü tüm heyecanı ile kaldığı yerden devam edecek. Takımların 10 milyon doların üzerindeki büyük ödül için takip edecekleri yol artık belli oldu. Bakalım geriye kalan bu 6 günlük serüvende evine büyük ödülü götürecek olan takım kim olacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir