Dota 2

The International 2015 istatistikleri sızdı

Bugün erken saatlerde daha önce hiçbir International öncesi görmediğimiz bir şeye tanık olduk. The International 2015’e katılacak tüm takımlara gönderilen 60 sayfalık bir pdf dosyasında, katılan tüm takımların kahraman seçim istatistikleri, takımlara özel eşya seçim alışkanlıkları ve hatta ward koyma alışkanlıkları paylaşıldı. Birçok takım, oyuncu ve seyirci için büyük bir sürpriz niteliğinde olan bu hareket, istatistiklerin herkese açık bir şekilde paylaşılması sebebiyle kimi takımları da rahatsız etti.

Bu inanılmaz boyutlardaki verinin, özellikle de tam zamanlı bir koçu veya analisti olmayan takımlara büyük fayda sağladığı ortadayken, daha profesyonel olan takımları rahatsız etmesi de gayet mantıklı. Valve’in bu bilgileri neden herkese açtığı hâlen gizemini korurken, turnuvanın en büyük şampiyonluk adaylarından Team Secret’ın ünlü oyuncusu Arteezy de takımı ile ilgili bu kadar fazla bilginin paylaşılması konusundaki rahatsızlığını Twitter üzerinden dile getirdi. Oyuncunun söylediğine göre, bu istatistikler katılımcı takımlara aslında kendisine saklaması gereken bir yayıncı aracılığıyla verildi.

Bu bilgi henüz doğrulanmamışken, Valve’den konu ile ilgili herhangi bir açıklama da yapılmadı. Şu an itibariyle erişilemez durumda olan dosyadaki bilgiler ise gayet ilgi çekiciydi. Örneğin daha çok oyunun erken safhalarındaki üstünlükleri sayesinde galibiyet alabilen compLexity ve MVP.Hot6 gibi takımların bunu sağlamak için rakiplerine oranla daha iyi bir harita kontrolünü elinde bulundurması gerekiyor. Bu paylaşılan dosyalarda detaylı bir şekilde gösterilen ward koyma alışkanlıkları da rakipleri ile ilgili çok sayıda kilit bilgi edinmelerini sağladığı için stratejilerine önemli bir katkıda bulunacaktır.

Yine de bu sızıntı/paylaşımın ardından konuşan birçok takım, verilerin The International 2015’te sergileyecekleri oyunlarını önemli ölçüde etkilemeyeceğini açıkladı. Takımlar, hâli hazırda belirledikleri stratejilerinde sadece minik değişiklikler yaptıklarını duyurdu.

Şu an için sızdığı mı, yoksa paylaşıldığı mı tam belli olmayan belgeyi buradan inceleyebilirsiniz. Takımlar ve oyuncular ile ilgili birkaç ilginç veriyi ise paylaşmadan edemedik.

  • Funn1k, TI 2015’e katılan isimler arasında en çok farm yapan offlaner. Takımın toplam altınının yüzde 20’si bu oyuncudan geliyor.
  • EG ise en çok ve en az farm yapan oyuncuları arasında en büyük farka sahip olan ekip. Yüzde 27 ile SumaiL takımın toplam altın oranından büyük bir pay alırken, PPD yalnızca yüzde 12’lik katkı sağlamış.
  • Team Secret, Dota 2’nin en ilginç destek ikililerinden birine sahip. Puppey, KuroKy’den iki kat daha fala creep keserken, KuroKy de eşine oranla iki kat kill alıyor. Bu da aralarındaki altın farkının yüzde 2 gibi küçük bir oranda kalmasını sağlıyor.

Bu istatistik verilerinin yarın itibariyle start alacak The International 2015’te nasıl bir etkisi olacağını ise hep birlikte göreceğiz.

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]

1 Yorum

1 Yorum

  1. Sabbath

    26 Temmuz 2015 at 11:49

    Allah aşkına totem dediğiniz ward değilde başka bişeydir umarım.Çünkü Dota 2 ile ilgili bir haberi lol terimleri kullanarak yazdığınıza inanmak istemiyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir