Dota 2

The Dota Major Championships turnuvaları Valve tarafından mı düzenlenecek?

Bundan bir ay önce Valve, Dota 2 profesyonel sahnesinde özellikle profesyonel oyuncular tarafından bildirilen şikayetlere bir cevap olarak The Dota Major Championships sistemini duyurmuştu.Yaptığı duyuruda Valve The International dışında yılın geri kalan kısmında, tıpkı Counter-Strike: Global Offensive’de ESL One gibi belirli bölgelere özel etkinliklere benzer turnuvalar düzenleyeceklerini belirtmişti. Bu turnuvaların ise Valve ve bölgedeki büyük eSpor şirketlerinin ortak çalışmalarıyla düzenlenmesi planlanmıştı. Fakat bugün Dailydot‘dan elde ettiğimiz bilgiye göre Valve bu sözünden dönmüşe benziyor.

Daha önce Dota 2 ile ilgili yaptığı haberlerde genellikle haklı çıkan Richard Lewis tarafından yazılan yazıda, birçok eSpor organizasyonu bugün Valve tarafından turnuvaya yönelik değişikliklerle ilgili bilgilendirilmiş. Söylenene göre Valve, Major turnuvalarını The International turnuvaları düzeninde yapma kararı almış. Bu karar ise bölgelerdeki eSpor organizasyonlarının, turnuvaların düzenlenme sürecinde herhangi bir rol oynamalarını engelliyor. Tabi ki Valve bu organizasyonlarını tamamen dışlamamış. Turnuvalar Valve tarafından düzenleniyor olmasına rağmen karşılaşmaların sunumu ve benzer etkinlikler bölgelerdeki büyük eSpor organizasyonları tarafından yapılacak. Valve’ın kararındaki bu değişiklik ise duyuruyla birlikte çalışmalara başlayan organizasyonları büyük ölçüde etkiliyor. Özellikle bu tür turnuvaların düzenlemesinde katkısı olan organizasyonlarının, turnuvalar üzerinden elde ettikleri gelirler büyük ölçüde azalacak gibi görünüyor. Takımların ve turnuvanın hazırlanma sürecinin yaklaşık bir ay gibi bir zaman aralığında gerçekleşeceğini ve yılda dört adet büyük turnuva olacağını göz önüne alırsak, Valve dışında Dota 2 turnuvaları düzenleyen eSpor organizasyonlarının şu an için nasıl bir rota izleyeceklerini kestirmek mümkün değil. Zira herhangi bir turnuvanın The International veya diğer Major turnuvalar ile aynı zamanda olması düşünülemezken Valve’ın böyle bir yol izlemesi, eSpor organizasyonların uzun vadede daha az Dota LAN etkinlikleri düzenlemelerine sebep olabilir.

Valve ayrıca ilk Major turnuvasının bu Kasım ayında ve diğerlerinin ise önümüzdeki yıl Şubat ve Mayıs aylarında olacağı bilgisini eSpor organizasyonları ile paylaşmış durumda. Biz de bu turnuvaların nasıl şartlar altında gerçekleşeceğini merakla beklemekteyiz. Turnuvalar başladığında ise karşılaşmalarla ilgili haberlere sitemizden ulaşabileceksiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir