Dota 2

Tamamıyla botlardan oluşan takım International 2018’de oynayacak

Dota 2’nin en büyük turnuvası olan The International 2018’de bu sene tamamıyla yapay zeka botlarından oluşan bir takım, profesyonel beş oyuncuya karşı ilk maçına çıkacak.

Geçtiğimiz sene Seatle, Key Arena’da düzenlenen The International 2017’de izleyicilerin ilgisini bir hayli çeken OpenAI Five, bu sene seviyeyi bir basamak daha yükseltiyor. Turnuvanın unutulmaz anlarından biri olmayı başaran yapay zeka, Dendi gibi dünyaca ünlü Dota 2 oyuncularına karşı birebir maç oynamıştı. Yapay zekayı geliştiren ve yeni özellikler ekleyen ekibin bu seneki hedefi ise botlar ile insanların karşılaştığı beşe beş gerçek bir Dota 2 oyunu. OpenAI’ın geçtiğimiz seneye göre creep kesme, koridor aşaması gibi konseptlerde geliştirildiği belirtiliyor.

OpenAI Five, sürekli kendi kendine oynayarak gelişen bir yapay zeka. Öyle ki her gün kendi kendine 180 yıla denk gelecek oyun oynuyor. Bundan sonuçlar çıkarıyor, kendini geliştiriyor. Bu teknoloji, yapay zekaya kendine has oyun tarzı da kazandırıyor. Tıpkı gerçek oyuncular gibi, botlar da altın, tecrübe puanı, erken oyunda baskın hazırlama, rakibin bekleme süreleri gibi şeylere dikkat ediyorlar. OpenAI Five henüz profesyonel bir takıma karşı oynamadı fakat 5500 MMR’a sahip bir takımı yenebilecek seviyeye gelen yapay zeka takımının profesyonel oyuncular karşısında ne yapacağı merakla bekleniyor. Yapay zekanın seviyesini belirtmek amacıyla 5000 MMR seviyesindeki bir oyuncunun Dota 2 kitlesinin sadece 1%’lik bir kısmını oluşturduğunu da söylemekte fayda var.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir