Dota 2

Dota 2 Starladder 2016 şampiyonu Alliance oldu

Klasikleşmiş nadir LAN turnuvalarından olan Starladder Starseries’in 13. sezonunda birincilik ödülü, bu aralar küllerinden doğmakla meşgul olan İsveçli Alliance’ın oldu. “… geri döndü!” geyiğini gerçeğe çeviren İsveçliler, böylece WCA’daki şampiyonluklarının da tesadüfi olmadığı gösterdi.

Organizasyon anlamında oldukça başarılı geçen Starladder’da finallere ev sahipliğini ilk defa Kiev dışında bir kent yaptı. Minsk’de düzenlenen LAN finallerinde salonun ilk günden itibaren oldukça dolu olması tüm Dota severleri memnun etti. Zira Frankfurt Major de bile ilk günlerde salonlarda büyük boşluklar göze çarpıyordu.

Grup aşamasından itibaren final oynayacağının sinyallerini veren Alliance, KuroKy ve FATA’lı Liquid’i yenerek finale çıkarken, EG ise “erken final” olarak adlandırılan eşleşmede LGD’yi 2-1’le geçerek diğer finalist oldu. Finalde draft aşamasında EG, Alliance’ı durduramadı. İlk maç, bizleri gelmiş geçmiş en dramatik final olan TI2013 son maçına götürdü ve Alliance Io, Nature’s Prophet ve Puck seçti. İkinci maçta ise EG’nin “RaT Doto!”ya önlem amaçlı yaptığı erken Io-Nature’s Prophet banları etkili olamadı ve Admiral Bulldog, bir diğer imza kahramanı olan Lone Druid’i seçerek Alliance’ı şampiyonluğa taşıdı.

Turnuva’da göze çarpan split push/rat/early push stratejilerinin tekrar öne çıkması oldu. Alliance’ın çıkışınında bu stratejilerin ustası bir ekip olmaları dışında, fırtınalar estirdikleri dönemlerdeki Lone Druid, Batrider gibi hero’ların iyice kuvvetlendirilmesive metaya tekrar girmesi de rol oynadı. EG ise finali kaybetse de, turnuvalarda sürekli olarak ilk 3 potasında kalarak çok önemli bir iş başarıyor, zira rekabetin iyice kızıştığı son yıllarda eski TI şampiyonlarının nasıl yerle bir olduğunu gördük.

Starladder sonrası, Bahar Major turnuvası gelmeden takımlarda önemli değişiklikler bekliyoruz. Örnek olarak çıkışta sayılabilecek bir diğer ekip Na’Vi, offlaner pozisyonunda denediği Ax.Mo ile yollarını ayırdı. Bu gibi haberlerin çoğalması önümüzdeki haftalarda beklenebilir. Özellikle gözler Team Secret’a çevrilmiş durumda. Frankfurt Major’den beri aradığını bulamayan Secret’ta beklenti Misery’nin gönderilmesi yönünde. Starladder’ın ivme katacağı Dota transfer piyasasındaki gelişmeleri ve güncel turnuvalarda olup bitenleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir