Dota 2

Malezya’da eSpor artık resmi bir spor dalı oldu

Geçtiğimiz günlerde Malezya tarihi bir gelişmeye tanık oldu ve elektronik eporların uluslararası platformlarda, diğer bütün spor dallarıyla eşit bir statüye gelmesine yönelik ilk büyük adımı atmış oldu. Malezya’da E-Spor altında geçen bütün faaliyetler artık eSM olarak da bilinen ve eSports Malaysia olarak faaliyet gösteren Malezya Spor Komisyonu’nun koruyuculuğu ve desteği altında gerçekleşecek.

The International 2013’de Malezya kökenli Team Orange takımının üçüncü olması ve Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Khairy Jamaluddin’in’de eSpor tabanlı faaliyetlerle yakından ilgilenmesi sonucu e-Spor, Malezya genelinde oldukça önem kazanmıştı. The International 2014’de yer alan Arrow Gaming’in bir takım şike skandallarına konu olması sonucu eSpor’a olan güven azalmıştı. İşte tam bu olaylar yaşanırken Malezya Hükumeti, hem oyuncuların hem takımların hem de oyuna ilgi gösteren oyun severlerin haklarının korunması için devreye girdi. eSM 28 Ocak 2015 Çarşamba günü, Dewan Perdana Felda’da resmi olarak duyurulacak. Etkinliğe olan katılım ise tamamen ücretsiz

Sadece Malezyalı oyuncular için değil dünya çapında bütün oyuncular için oldukça önemli bir gelişme olan eSM, eSpor’un Malezya başta olmak üzere ileride diğer ülkelerde de resmi spor dalları haline gelmesinde öncülük edecek.
Tarihi bir gelişmeye imza atan Malezya Hükumetini bu kararlarından dolayı tebrik ediyor ve önümüzdeki günlerde, ilk defa Beşiktaş eSpor Klubü ile başlayan eSpor hareketinin ulusal bir düzeye gelmesini ümit ediyoruz.

2 Yorum

2 Comments

  1. SinanAlpsoy

    24 Ocak 2015 at 01:20

    Mushi için geç bile kalındı bence :)

  2. Cb grr

    23 Ocak 2015 at 21:58

    mushi artık official rapist olacak sanırım

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir