Dota 2

5Mid Meta: Frankfurt Major öncesi kahramanlara genel bakış

Yenilenen şampiyona düzeninin ilk ayağı Frankfurt Major geldi çattı. Biz de Nanyang Şampiyonası sonrası gelen 6.85b patchiyle oyunda ne gibi değişiklikler oldu, hangi herolar daha çok tercih ediliyor, galibiyet oranları nasıl bunlara bir göz atalım istedik.

Pick&Ban Oranları

Listemizin ilk sıralarında Icefrog’a göre dengeli(!) ama maçların kaderini değiştirebilecek herolar var. Frankfurt öncesi oynanan pro maçların 604 tanesinde banlanan Doom, dikkatleri çekmiş olsa gerek, zira biraz da olsa nerflendi. Ama yinede metada en çok tercih edilen herolar arasında olduğunu söylersek yanlış yapmış olmayız.

The International 5’ten beri mid lane’in en büyük gözdeleri Queen of Pain ve Shadow Fiend’dı. Frankfurt öncesinde de bu durumda pek bir değişiklik olduğu söylenemez. Hatta ilk defa pick rate’de Pudge’ı geride bırakıp ilk sıraya ulaşan Windranger da bir çok oyuncunun favorisi durumunda. Oyun başında kontrol edilmesi daha kolay olan ama boş bırakıldığı zaman üzerinize bir kabus olarak çöken Alchemist’de listemizde üst sıralarda.

Off lane’de ise yeni gözdeler Tusk ve Dark Seer. Nanyang’ta Tusk’ın early game’de nasıl bir potansiyele sahip olduğunu görmüş olduk. Hem off lane’de hem de roaming olarak takımına fayda sağlayan Tusk, maçın kontrolünü erken ele geçirmelk için iyi bir seçim. Aynı şekilde Spirit Breaker’da benzer avantajları için tercih ediliyor. Meta’nın bir diğer dengeli(!) herosu da Slardar. Nanyang’ta neredeyse Team Secret’in oynadığı her maçta banlanan Slardar, Misery’nin favori herosu.

Supportlara baktığımızda ise Dazzle ve Winter Wyvern, etkili skilleri ve team fight potansiyelleriyle en çok tercih edilen ve banlanan herolar arasında. Ufak bir aranın ardından da Io yine meta’da sık sık görebileceğimiz bir support haline geldi. Undying ve Lina’da yine oyuna direk olarak etki edebilen herolar ve pro maçlarda sık sık tercih ediliyor.

Şimdi Pick, Ban ve Pick&Ban listelerine bir göz atalım:

Kazanma Yüzdeleri

Dota’yı takip edenler bilir, kazanma yüzdesi listesi aslında çok şey yansıtmaz. Oyundaki belli başlı heroların kazanma yüzdesi oyun boyunca %55’in üzerinde kalmıştır (Abaddon,Spectre,Omniknight gibi). Ama bu, son zamanlarda oyuna etki eden ve yüzdesi yükselen herolar olmadığı anlamına gelmiyor.

Pro maçlarda en az 25 kez tercih edilmiş herolar arasında yaptığımız bu listede kazanma yüzdesi %68 olan Omniknight ve %67’e yaklaşan Clinkz dikkatimizi ilk çeken oluyor. Omniknight Dota tarihi boyunca bu konumda bulunduğu için bizi pek şaşırtmadı aslında. Clinkz’e gelince; early game’de gank ve kill potansiyeli yüksek olan hero, late game’de de bu potansiyelini koruyabiliyor ve dolayısıyle önemli bir tercih haline geliyor. Nanyang’ta Losers Bracket finalinde Burning’in Clinkz ile yaptıklarını bir hatırlayınca, heronun önemi daha da fazla ortaya çıkıyor.

Bir diğer heromuz ise Tiny. Aynı Alchemist gibi Tiny ile de belli bir eşiği aştığınızda rakibinizi inanılmaz bir şekilde domine edebiliyorsunuz. Early game’de biraz mobility ve mana sorunu yaşasa da, hero, yüksek hasar potansiyelinden dolayı çok sık tercih ediliyor. Tiny’nin kazanma yüzdesi ise 66.

6.85 patchiyle herkesin kabusu haline gelmiş Doom listemizde 3. sırada ve yüzdesi hiç olmadığı kadar yüksek(%63). Listenin devamında ise Brewmaster, Huskar ve Vengeful Spirit bulunmakta. Üçünün de win rate’leri %60’ın üzerinde.

Listenin detaylı ve tam halini incelemek isteyenler burayı ziyaret edebilir. Frankfurt Major’ın başlamasına kısa bir süre kala, turnuvayla ile ilgili tüm detayları sitemizden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir