Dota 2

ESPN, The International 2015’le ilgili program yapacak

Dota 2 profesyonel sahnesi her yıl git gide büyürken, aynı oranda da dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Valve’in düzenlediği en büyük Dota 2 etkinliği olan The International 2014’ün ödül havuzu 10 milyon doları aşmıştı. Bu yıl düzenlenen The International 2015 etkinliğinin ödül havuzu ise 18 milyon dolardı. Dahası böyle büyük bir etkinliği milyonlarca kişinin de izlemesi büyük spor yayın kuruluşlarının dikkatini çekmiş olacak ki, ESPN önümüzdeki günlerde E:60 programında The International 2015’in kazananı Evil Geniuses‘a yer verecek.

Araştırmacı gazetecilik ile her spor dalından hikayeleri konu alan E:60 programının Evil Geniuses bölümünün ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil. The International etkinliğini “eSpor dünyasının Super Bowl”u olarak tanımlayan ESPN’in bu benzetmesi hiç de yanlış değil. Bu yılki ödül havuzu 18 milyon dolar olan etkinliğe katılan tüm takımlar belirli ödüller ile ayrılırken, şampiyon olan Evil Geniuses 6.5 milyon doların üzerinde bir ödül kazanmıştı.

Sadece Dota 2’nin değil, diğer eSpor dallarının da yoğun bir çalışma, fiziken değil belki ama mental olarak oldukça fazla çalışma gerektirmesi de, eSpor’u git gide geleneksel spor dallarına yaklaştırmakta. Dota 2’nin ödül havuzunun büyük bir bölümünün oyuncular tarafından genişletilmiş olması da, ESPN’in dikkatini çeken diğer bir nokta.

Böyle bir içeriği yayınlayarak bir şekilde kumar oynayan ESPN’in başarılı olma olasılığı ise bir hayli yüksek. Bu deneme programlarının başarılı olması sonucunda ise The International 2016’nın ESPN tarafından yayınlanması ise işten bile değil.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir