Dota 2

ESL One Frankfurt Seeding maçları tamamlandı

Merakla beklenen ESL One Frankfurt 2015 turnuvası yarın itibariyle başlıyor.

The International 2015 için sabırsızlıkla bekleyen Dota severler için susuzluklarını bir nebze de olsa dindirebilecekleri ESL One Frankfurt 2015 yarın başlayacak. Ancak turnuva başlamadan önce herkesin merakla izlediği ve ilk defa uygulanan “Seeding” sisteminden bahsetmek gerekiyor.

Dün uygulamaya sokulan Seeding sisteminde turnuvaya katılacak olan takımlar arasında tek maç eleme usulü küçük bir prova düzenlendi. Ancak prova kelimesiyle aklınıza basit bir sistem gelmesin çünkü prova sonunda ilk 3 sırada yer alan takımlar, cumartesi günü başlayacak olan organizasyonda rakiplerini seçme ayrıcalığına kavuştular. Sistemi kısaca özetlemek gerekirse; 8 takımın katıldığı Seeding maçlarının sonunda ilk 3 sıraya yerleşen takımlar sırasıyla yarın başlayacak karşılaşmalarda rakiplerini seçme hakkına sahip oldular. Takımlar rakiplerini 5,6,7 ve 8. sıradaki takımlar arasından seçebilecekler. 4.sıradaki takım ise ilk 3 takımın yaptığı seçimlerden arta kalan takımla eşleşecek. Böylece hem katılımcı takımların hem de seyircilerin apayrı bir deneyim yaşaması hedeflenirken, ilk defa uygulanacak olan bu sistem ile daha fazla seyirciye daha iyi bir turnuva izletmek amaçlanmış.


Dün itibariyle oynanan maçlarda birinci sırayı Virtus Pro alırken, ikinci sırada Team Secret ve üçüncü sırada ise Invictus Gaming bulunuyor. Seeding maçlarında sırasıyla Cloud9, VG ve Team Secret’i başarıyla safdışı bırakan son DreamLeague galibi Virtus Pro rakibini seçecek olan ilk takım olmaya hak kazandı.

vp-dreamleague3-a

Maçlardan biraz bahsetmek gerekirse, ilk defa uygulanan bu sistemde takımların nasıl bir yol izleyeceği gerçekten bilinmeyen bir faktördü. Daha önce böyle bir uygulama ile karşılaşmamış olan takımların beklentilerini tahmin etmek zordu. Kimi çok agresif oynamayı tercih ederken kimi temkinli oyunundan ödün vermedi. Takımların stratejileri merak konusuyken Virtus Pro kaybedecek bir şeylerinin olmadığını gösterircesine rakiplerin üzerine gitti ve Team Secret, Vici Gaming gibi rakiplerine karşı rahat üstünlük kurdu.

Team Secret yaptığı seçimlerde rakiplerini gerçekten şaşırttı diyebiliriz. Özellikle jungle ve safe lane Bloodseeker seçimleri ve mid lane Warlock seçimleri rakiplerinin aklını karıştırmıştı. Offlane üzerinde tek başına Kunkka denemeleri de beklenmedik bir hareket oldu. Rakibi şaşırtmak adına yaptıkları bu seçimler yarı finalde yendikleri Invictus Gaming’e kadar başarılı oldu ancak finalde karşılaştıkları Virtus Pro karşısında bu seçimler havada kaldı ve takım dövüşleri dışında hiçbir varlık gösteremediler. Virtus Pro ise her zaman olduğu gibi agresifliğini ön plana alarak rakibi erkenden etki altına aldı ve hiçbir kulvarda üstünlüğü onlara vermedi. Secret ise ikinciliğe boyun eğdi.

EG ise Invictus Gaming ile gün içerisinde 2 karşılaşmaya çıktı. Üçüncülük için yarışan her iki takım için de gösterilen performans oldukça iyiydi. Uzun ve sancılı geçen ilk maç sonrasında galip gelen Invictus, ikinci maçta da EG ile kıyasıya mücadele ederek izleyenlere güzel anlar yaşattı. EG oyunun her kesiminde Invictus’u zorlasa da, 6.83 ile gelen sırtlayıcı Juggernaut metası IG için galibiyeti getiren faktör oldu. Böylelikle üçüncü sıraya yerleşen IG, rakibini seçme fırsatını yakalayan son takım oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir