Dota 2

Dota 2 profesyonel oyuncuları, Yapay Zeka takımına yenildi

Çağımızın dahilerinden olarak gösterilen Elon Musk’ın yapay zeka programı, geçtiğimiz gün Dota 2 profesyonel oyuncularına karşı ezici bir galibiyet aldı. San Francisco’da düzenlenen karşılaşma, Twitch’ten de canlı olarak yayınlandı.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen The International 7’den itibaren geliştirilen OpenAI botları, oyunda fazlasıyla tecrübesi ve yeteneği bulunan beş oyuncuya karşı maça çıktı. İnsan takımında Ioannis “Fogged” Loucas, William “Blitz” Lee, Ben “Merlini” Wu, David “MoonMeander” Tan ve Austin “Capitalist” Walsh bulunuyordu.

İnsan takımındaki oyuncular özellikle seçildi zira AI takımına karşı en iyi oyuncuların yarışması istendi. Takımdaki MoonMenader’ın iki defa Valve Majör kazandığını ve bir TI veteranı olduğunu belirtmekte fayda var. Buna rağmen OpenAI takımı bir saatten kısa bir sürede insan takımını yenmeyi başardı.

AI takımının ağır kısıtlamalar altında olduğunu da belirtmek gerekiyor. Örneğin takım 115 kahramandan sadece 18’ini seçebiliyordu. Buna karşın insan takımı istediği kahramanları seçme özgürlüğüne sahipti. Tüm bu kısıtlamalara rağmen OpenAI ilk iki maçı domine etti. Botların 10.000 saati aşkın Dota 2 oyun süresi bulunuyordu.

Valve’ın geliştirdiği eğitim botlarıyla kıyaslandığında OpenAI’nin normal oyuncuların seviyesinin çok üstünde olduğunu söylemek mümkün. Yapay zekadan oluşan ekip, Ağustos 15’te bu yılki The International’da aktif bir Dota 2 ekibine karşı oynayacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir