Counter-Strike: Global Offensive

ECS yayınları YouTube’a taşınıyor

Oyun ve espor sahnesinde yaptığı hamleler ile kendine yer edinmeye çalışan YouTube, CS:GO ligleri arasında en büyüklerden biri olan ECS’in tüm yayın haklarını satın aldı.

İlk olarak 2016’da FaceIt ve Twitch ortaklığında başlatılan Esports Championship Series, önümüzdeki hafta start alacak eleme maçlarıyla birlikte tüm yayınlarını YouTube’a taşıyacak. Uzun süreli anlaşma ile birlikte ECS’teki tüm maçlar sadece YouTube’dan yayınlanacak. Hâli hazırda üçüncü sezonuna başlamak üzere olan lig, daha çok yeni olmasına rağmen hem Kuzey Amerika, hem de Avrupa’daki etkinliğiyle kısa sürede en büyük CS:GO liglerinden biri hâline gelmişti.

YouTube Oyun İçerikleri Küresel Genel Müdürü Ryan Wyatt, yeni anlaşmayla ilgili gönderilen basın bülteninde, “Bugüne kadar espora yaptığımız en hatırı sayılır yatırımı gerçekleştirdik ve bununla birlikte her gün YouTube seyreden yüz milyonlarca oyuncuya sahip büyüyen espor sahnesine ne kadar ilgili olduğumuzu bir kez daha gösterdik,” açıklamalarında bulundu.

ECS’in bu kadar kısa sürede böylesi bir konuma gelmesini sağlayan en önemli özelliklerinden biri, takımlar ile gelir paylaşımı yapması ve direkt takımların ligin ortak sahibi konumunda olmasıydı. Bu uygulama YouTube anlaşmasından etkilenmezken, dünyanın en büyük video platformu böylece ESL Pro League’den sonra ikinci büyük CS:GO ligini de bünyesine katmış oldu. Yatırımların devamı konusunda YouTube’un isteği ise ortada, bu durum espor yayınlarında uzunca bir süredir tekel konumunda yer alan Twitch’in bu özelliğini yitirmesi anlamına gelebilir.

ECS’in üçüncü sezonu 25 Mart’ta başlayacak ve FaceIt’in YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak. Ligin ikinci sezonunu Astralis kazanmıştı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir