Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO’ya Source 2 güncellemesi gelecek mi

Source 2,  Counter Strike takipçilerinin uzun zamandır beklediği  bir konu olarak gündemi meşgul ediyordu.Peki bu değişiklik ne zaman olacak? Panaroma görünümüne geçiş aslında bunun habercisi olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde gelen bir güncellemedeki kod satırları bazı kullanıcıların dikkatini çekmişti. Bu satırlarda, Source 2 motorunda çalışacak bazı kodlar bulunuyordu. Şu anda netleşen bir durum olmasa da bu kodlar ileride grafik motorunun değişebileceğine işaret ediyor.

CS:GO şu anda mevcut grafik motoru Source üzerinden besleniyor. Valve’ın diğer oyunları Half Life, Garry’s Mod, Team Fortess gibi örnekler de bu motordan güç alıyor. Bu oyun motorunun sıkıntısı, artık günün gerekliliklerine cevap veremeyecek kadar eski oluşundan kaynaklanıyor. Oyundaki FPS problemini de bu motorun gerekli optimizasyonu sağlayamayışı doğuruyor.

Source 2 motoru ise Valve’ın yeni nesil grafik motoru olarak tanımlanabilir. Half Life Alyx oyununda bu motorun kullanıldığını biliyoruz. Bu oyundaki grafikler de haliyle günün şartlarına uygun şekilde sunuluyor. CS:GO eğer bu motoru kullanmaya başlarsa, optimizasyon daha kolay sağlanacak ve FPS problemleri minimuma inecek.

Oyundaki bu değişiklik, daha öncesinde Dota 2’de uygulanmıştı. Dota 2, yıllarca Source motorundan beslendikten sonra Dota 2 Reborn güncellemesiyle birlikte Source 2 motoruna geçiş yaptı. Bu güncelleme devasa bir güncelleme olsa da oyunun grafik kalitesini oldukça arttırmıştı.

CS:GO’nun da aslında Source2 motoruna geçeceği Valve tarafından daha önceden duyurulmuştu. Yani bu durum bir sır değil. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmaması, durumun biraz unutulmasına neden oldu. En büyük değişme, Panorama güncellemesi ile oldu. Panorama elbette Source 2’de yapılmış bir arayüzdü.

2018’den beri başka hiçbir şey değişmedi. Bu son güncellemedeki kod sızıntılarına kadar elde hiçbir şey yoktu. Son güncellemede ise kaynak kodları arasında onlarca satır Source 2 kodu bulunuyor. Bu güncelleme Dota 2’nin aldığı güncellemeye çok benzer özellikler taşıyor.

Bu motor değişikliği güncellemesi şu an CS:GO Topluluğu bünyesinde sıklıkla konuşulan bir hal aldı. Bakalım bu motorun değişmesine ne zaman şahit olacağız bunu bekleyip göreceğiz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. XxTrEM2oo8sAgOPA

    14 Şubat 2020 at 19:37

    Source motoru bilginiz varsa yazın. Sanki bir yerden aktarılmış gibi

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir